Ettevõtte auto versus isiklik auto
Isikliku sõiduauto kasutamine ettevõttes
Alustaval ettevõttel ei ole tavapäraselt kohe sõiduautot, millega vajalikke sõite teha. Seepärast on loogiline, et ettevõtte juht kasutab selleks alguses isiklikku autot. Siinkohal on hea üle vaadata võimalused, kuidas seda ettevõttes kajastada.
Isikliku sõiduauto kasutamiseks ettevõttes on kaks võimalust. Kõige tavalisem on sõidupäeviku alusel eraisikule (sh juhatuse liige iseendale) kompensatsiooni maksmine. Kuid kui sõite on palju ja eraomandis olevaid sõiduautosid mitu, siis tasub mõelda kasutusvalduslepingu peale.
Isikliku sõiduauto kasutamise eest kompensatsiooni maksmine
- See on kõige levinum viis, mida alustavad ettevõtjad kasutavad.
- Kõigepealt tuleb teha juhatuse otsus isikliku sõiduauto kasutamise eest kompensatsiooni maksmiseks. Internetis on näidiseid või kirjuta meile.
- Kõik ettevõttega seotud sõidud tuleb täpselt üles märkida sõidupäevikusse. Sõidu kuupäev, läbitud kilomeetrid, sihtkoht, sõidu eesmärk jms.
- Kui ühe kuu kohta sõidupäevik on valmis, siis saab kompensatsiooni välja maksta. Maksuvabalt saab maksta 0,30€ kilomeetri kohta, kuid maksimaalselt 335€ ühes kuus.
- Iga kalendriaasta väljamaksete kohta peab ettevõte esitama Maksuametile INF 14 aruande. Sinna märgitakse kellele, kui palju ja millise auto kasutamise eest kompensatsiooni maksti. Kui maksuvaba piirmäära ühe aasta kohta ei ole ületatud, siis makse maksma ei pea.
Kasutusvalduslepinguga sõiduauto kasutamine
- Vormistatakse kasutusvaldusleping, kus eraisik annab isikliku sõiduauto tasuta kasutada ettevõttele.
- See tähendab, et masinat kasutatakse 100% ettevõttega seotud sõitudeks ja isiklikke sõite teha ei tohiks.
- Siinkohal on oluline asjaolu, et vajadusel peab olema valmis Maksuametile tõendama, et sõiduauto on 100% ettevõtte kasutuses. Selle kohta (kehtib ka kasutusvalduslepinguga) on maksuameti kodulehel kirjutatud siin.
- Sellisel juhul on kõik autoga seotud kulud ettevõtte kanda. Autoremont, kindlustus, kütusekulu jms.
- Kui eraisikul on ainult üks auto (nn “maja ees”, “peres”), siis on ilmselt natuke raskem tõendada, et sellega erasõite ei tehta.
Tekkis küsimusi raamatupidajale? Võta julgelt ühendust siin.