Kommenteeri

Kas saad käibemaksu tagasi küsida või pead seda ise maksma

Mõnele lugejale võib nüüd tunduda, et nii lihtne teema ja miks sellest kirjutama peaks. Kuid endiselt saan sellel teemal küsimusi ja piinlikke küsimusi ei ole olemas. Paljud teevad oma ettevõtte, sest on mingis valdkonnas väga head ja see ei tähenda, et nad maksundusest kõike teavad.  

Ostmisel tasutud käibemaks ja käibemaks müügi pealt

Kui ettevõte on käibemaksukohustuslane, siis müües kaupu või teenuseid, lisandub hinnale käibemaks (tavaliselt 20%). Käibemaks tuleb arvel kindlasti eraldi reana välja tuua, kus on näha nii protsent kui ka summa eurodes. Nii tekib kokku käibemaks müügilt.

Iga ettevõte teeb kulutusi, mille tulemusel tekib sisendkäibemaks ehk ostmisel tasutud käibemaks. Kui ostad kaupu ja/või teenuseid, millele on lisatud Eesti käibemaks, siis nii tekib kokku sisendkäibemaks.

Käibemaksudeklaratsioon 

Iga kuu 20. kuupäevaks tuleb maksuametile esitada KMD ehk käibemaksudeklaratsioon. Seal deklareeritakse käive, käibemaks ning sisendkäibemaks ja palju muud. Jään lihtsustaud kujule ja jätkan lihtsa käibemaksu ning sisendkäibemaksu näitel.  

Siinkohal on oluline ära märkida, et näiteks 20. augustil esitataval KMD-l kajastuvad andmed juulikuu kohta. Iga kuu deklareeritakse eelneva kuu andmeid. Selgitan seda seepärast, et saan aegajalt e-kirju sisuga, et mõni ostuarve oleks nagu sisendkäibemaksu arvestamisel välja jäänud. Kuid enamjaolt on ostuarve väljastatud järgneval kuul. Näiteks järgneva kuu esimesel kuupäeval ja ettevõtja võis mäletada ekslikult, et see oli eelmise kuu lõpus. Selleks ongi raamatupidajad, kes näpuga numbrites ja kuupäevades järge ajavad.

Kas peab käibemaksu maksma või saab seda tagasi küsida – NÄITED 

Peab käibemaksu maksma näide: 

Ettevõte müüs juunikuus kaupa kokku summas 1200 eurot. Sellest 1000 eurot on käive  ja 200 eurot (1000 *0,20) on käibemaks. Kaupu ja teenuseid osteti samal kuul kokku 720 euro eest. Seega juunikuu kuludesse lisandus 600 eurot ja sisendkäibemaksu 120 eurot. Maksuametile peab 20. juuliks käibemaksu maksma 80 eurot (200 – 120). 

Saab käibemaksu tagasi küsida näide: 

Ettevõte müüs juunikuus kaupa kokku summas 1200 eurot. Sellest 1000 eurot on käive  ja 200 eurot (1000 *0,20) on käibemaks. Kaupu ja teenuseid osteti samal kuul kokku 1440 euro eest. Seega juunikuu kuludesse lisandus 1200 eurot ja sisendkäibemaksu 240 eurot. Maksuametilt saab tagasi küsida 40 eurot (240 – 200)

Kui müüakse rohkem kui sisse ostetakse, siis peab riigile käibemaksu maksma. Kui aga kulutused on suuremad kui müük, siis tekib enammakstud käibemaks, mille saab Maksuametilt tagasi küsida. Enammakstud käibemaksu ei pea iga kuu tagasi küsima, selle saab jätta Maksuameti ettemaksukontole, kus saab seda tulevikus kasutada maksude tasumiseks.

Selliselt sai antud teema väga lihtsustatud kujul kokku võetud. Käibedeklaratsioonil deklareeritakse paljusid andmeid veel, millest siin juttu ei olnud. Antud blogipostituse eesmärgiks oli selgitada võimalikult lihtsalt käibemaksu ja sisendkäibemaksu vahelisi seoseid. 

Konkreetse juhtumi kohta küsi lisainfot siit.

Lisa kommentaar

Email again: